Nieprzyjemny świąd i pieczenie skóry głowy to coś, z czym boryka się bardzo wiele osób. Problem może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, osób mających włosy długie lub krótkie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak poradzić sobie z podrażnieniem? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.
Jak wyleczyć podrażnioną skórę głowy?
Skóra może udać podrażnieniu z wielu różnych powodów. Najczęściej związane jest to z używaniem zbyt mocnych i agresywnych kosmetyków. Jeżeli z natury ma się skórą delikatną i wrażliwą, albo na przykład ma się skłonność do atopowego zapalenia skóry, używanie kosmetyków mających w swoim składzie na przykład alkohol kończy się bardzo źle. Dlatego też podrażniona skóra głowy wymaga łagodności i delikatności. Trzeba zrezygnować ze specyfików, które są zbyt mocne. To mogą być kosmetyki pielęgnacyjne, czyli na przykład szampon lub odżywka, ale też kosmetyki do stylizacji. To ostatnio mogą zawierać w swoim składzie właśnie alkohol. Wtedy podrażnić może na przykład lakier do włosów albo lotion, który ma za zadanie usztywnić fryzurę i utrwalić ją.
Łagodne traktowanie skóry głowy
Jeżeli pojawiają się podrażnienia, swędzące suche placki na skórze głowy, które łuszczą się, trzeba wprowadzić jak najbardziej delikatne kosmetyki. W tym przypadku lepiej nie sięgać po specyfiki, które można kupić w zwykłych drogeriach. Dlaczego? Ponieważ zawierają one bardzo dużo różnego rodzaju parabenów, który też działają podrażniająco. Lepiej sprawdzą się naturalne kosmetyki organiczne, pozbawione parabenów i utrwalaczy. Trzeba również powstrzymywać się od drapania skóry głowy. Niestety to zwykle tylko zaostrza problem. Jeżeli świąd jest nie do wytrzymania, można zastosować jakieś łagodzące maści i leki, najlepiej od dermatologa warto pamiętać o tym, że do tego lekarza można wybrać się właśnie również z problemami na skórze głowy. Podrażnienia często pojawiają się u tych osób, które rozpoczęły walkę z łupieżem. specyfiki z apteki, które można kupić w związku z tym problemem, często zawierają w swoim składzie właśnie alkohol.
Konsultacja u lekarza
Skóra głowy stanowi doskonałe środowisko do tego, aby rozwijały się tam różnego rodzaju choroby skórne, a nawet pasożyty. Warto o tym pamiętać. Dlatego też od czasu do czasu zasady będzie po prostu to, by poprosić drugą osobę o to, aby sprawdziła naszą skórę głowy. Gdy zauważy coś bardzo niepokojącego, można skonsultować się z lekarzem. Najlepiej wybrać się do dermatologa. Trycholog to lekarz, który bardziej ocenia stan włosów samych w sobie, a nie skóry głowy.