Jak wiadomo, każda kobieta pragnie być piękna, jednak nie wszystkie stać na drogie, profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych i ekskluzywne kosmetyki. Pamiętać należy, że o urodę trzeba dbać w każdym wieku, by zachować młodość i świeżość. Co zrobić, by nie wydawać fortuny na kosmetyki i wyglądać pięknie?
Zalety tworzenia domowych kosmetyków
Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku są kosmetyki robione w domu. Samodzielne wytwarzanie tego typu mieszanek posiada wiele zalet. Pierwszą z nich jest fakt, że wykorzystujemy naturalne składniki, często ekologiczne, nieulepszane chemicznie. I przede wszystkim mamy pewność, że nie są to kosmetyki testowane na zwierzętach. Jesteśmy świadome pielęgnacji – wiemy, czego dokładnie używamy. Ponadto, mamy wpływ na skład, dlatego nie dodajemy składników, które nas uczulają. Kolejny atut to oszczędność – domowe kosmetyki to bardzo niski koszt, wystarczy zakupić składniki, które zazwyczaj są powszechnie znane i dostępne, a często także używane przez nas na co dzień.
Warto również zaznaczyć, że wykonany własnoręcznie kosmetyk przynosi satysfakcję i spełnienie, a także doskonale nadaje się na prezent.
Rodzaje naturalnych kosmetyków
Domowe kosmetyki można tworzyć w zasadzie do każdej partii ciała. Wszystko zależy jedynie od preferencji i inwencji autora. Najczęściej wytwarzamy kosmetyki z ulubionych produktów, a także takich, do których mamy dostęp i wiedzę o ich właściwościach. W literaturze i czasopismach można znaleźć wiele przepisów, a także informacji o właściwościach i zaletach poszczególnych produktów. Nie od dziś wiadomo, że produkty takie jak: awokado, kawa, ogórek czy zielona herbata mają znakomite działanie na skórę. Oto kilka przykładów, jak można wykorzystać składniki, które posiadamy w domu:
– maseczka do włosów z awokado – 1 dojrzałe awokado należy połączyć z łyżką miodu i 2 łyżeczkami oliwy z oliwek. Następnie taką papkę nakładamy na włosy i po 30 minutach spłukujemy;
– tonik z zielonej herbaty – 3/4 szklanki zaparzonej zielonej herbaty łączymy z 1/4 szklanki octu jabłkowego. By osiągnąć zamierzony efekt, należy taką miksturę nakładać na twarz za pomocą wacika przez 10 dni;
– kawowy peeling do ciała – około 50 ml oliwy z oliwek, 100 g mielonej kawy, 20 kropli ulubionego olejku eterycznego. Składniki należy mieszać do uzyskania pasty, następnie nałożyć na ciało i spłukać.
Jak widać, wytworzenie domowych kosmetyków jest banalnie proste i tanie, dlatego warto próbować tego typu rozwiązań, bo nic tak nie działa na urodę, jak natura.